Pokazywanie postów oznaczonych etykietą #UczymyDzieciProgramowac. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą #UczymyDzieciProgramowac. Pokaż wszystkie posty

piątek, 22 grudnia 2017

Czekając na Święta... uczymy się programować - podsumowanie projektu

Wzięliśmy udział w projekcie, bo zainteresowało nas kodowanie i programowanie - nie jako sztuka dla sztuki, a jako umiejętność, przydatna w wielu dziedzinach życia. Okazało się, że faktycznie - bez niej ani rusz. Dokładność, planowanie, staranność, zachowanie kolejności, przewidywanie - to elementy programowania. I wielu innych codziennych czynności. Nauczyliśmy się, że są bardzo ważne w nauce i w życiu. Potrafimy sami zaprogramować nasze działania zgodnie z tymi zasadami. Zyskaliśmy przestrzenność patrzenia i umiejętność określania skutków różnych wariantów postępowania. Udoskonaliliśmy pracę w zespołach, współdziałanie, określanie wytycznych, uzyskiwanie kompromisów, sprawdzanie różnych rozwiązań i wybieranie najlepszego. Przekonaliśmy się, że każde z nas dużo potrafi i warto posłuchać jego zdania. Matematyka, polski, przyroda, muzyka, plastyka, wf z elementami kodowania okazały się ciekawsze - i prostsze.
Na pożegnanie z mijającym rokiem ozobot zjeżdżał slalomem, a my podśpiewywaliśmy piosenkę, czekając na nowe, już przyszłoroczne, wyzwania.


Dziękujemy Pani Ani Świć i Panu Rafałowi Mitkowskiemu oraz wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie, za wspólną naukę i zabawę.

Zadanie 16

Dziś kodowanie z lego learning.
Najpierw odkodowanie - czyli zbudowanie figurki wg wzoru.


Potem zespołowe zakodowanie - czyli zbudowanie z dwóch zestawów czegoś świątecznego, a następnie stworzenie rysunkowego skryptu.


środa, 20 grudnia 2017

Zadanie 14

Dziś dzieciaki kodowały tekst piosenki gestami i ruchem. Wyszło im genialnie!

 

A oto cały kod :)

Pędzą sanie, dzwonki dzwonią
 

Płatki śniegu z wichrem gonią


A Mikołaj uśmiechnięty


W worku wiezie nam prezenty


Ma grzebienie dla fryzjera


Dla ślimaka kilo sera


A dla grochu ma kapustę


A dla chudych mleko tłuste


Okulary ma dla babci


A dla dziadka parę kapci


A dla taty ma żyletki


A dla mamy do ust kredki


Dla dobrego ma cukierka


A dla złego rózga wielka


Grzecznym dzieciom da prezenty


Kocha nas Mikołaj Święty


wtorek, 19 grudnia 2017

poniedziałek, 18 grudnia 2017

Zadanie 12

Dziś tworzyliśmy i odtwarzaliśmy skrypty, czyli instrukcje postępowania. To niełatwe, żeby tak sformułować instrukcję, aby pozwoliła dokładnie odtworzyć zaplanowane czynności.





Moje kochane robociki :)


czwartek, 14 grudnia 2017

Zadanie 10

Dziś w ramach wuefu, czyli kodowanie w ruchu, a dokładniej kodowanie ciałem, czyli twister na macie.


Każdy miał cztery współrzędne, przyporządkowane do konkretnej kończyny. I zaczynała się gimnastyka :)




Zabawa była znakomita, a zadania rozwijające.


środa, 13 grudnia 2017

Zadanie 9

Dziś, korzystając z możliwości wejścia do pracowni, mieliśmy kodowanie na ekranie.


Ponieważ dziś tematem dnia była lektura "Doktor Dolittle i jego zwierzęta", zadanie (spoza listy) również jej dotyczyło.  Kodowaliśmy ilustracje do książki. I wyszły rewelacyjnie!




Polecamy wszystkim stronę: LINK

(Milenko, mam nadzieję, że uda Ci się pobawić w kodowanie w domu - jeśli nie, jutro włączę Ci generator na moim laptopie w klasie.)
 

wtorek, 12 grudnia 2017

Zadanie 8

Ponieważ dziś mówiliśmy o zwierzętach, zarówno alegorycznie (bajki), jak i przyrodniczo (zwyczaje zwierząt), zadanie z kodowania również im poświęciliśmy.
Nie było ono łatwe. Czysta kartka z planszą i.... zakoduj zwierzę. Tak, żeby było widać, jakie to zwierzę.
Ale poradziliśmy sobie!


Wszyscy wykonali piękne prace, a niektórzy wręcz przepiękne. Sami zobaczcie! Pani aż je w ramki oprawiła :)








poniedziałek, 11 grudnia 2017

Zadanie 7

Dziś ponownie zadanie spoza listy - nasze własne.
Najpierw w grupach odczytywanie i odtwarzanie kodów strzałkowych.


Następnie w grupach odtwarzanie sekwencji podanych słownie.


A na koniec zespołowe odtworzenie sekwencji podanej słownie.